Nos, mi is van ma? Ja, tudom, a vasárnap esti foci. De az a jövő héttől már nem lesz, helyette lesz az öregfiúk foci, aminek a meccsnapja hétfő este, edzésnapja a szerda este. Ezzel átvette a stafétát a kedd esti fedett pályás kis-műfüves focitól, mert annál vége van a bajnokságnak. Kedd este van egy kis gond, mert akkor választani kell: vagy bajnokság-foci, vagy apuka-foci, ami egyébként péntek este is van. Ebben a két időpontban a gyerekfoci-csapatok edzői és a gyerekek apukái csapnak össze sok-sok éve. Szerdán nagypályás öregfiúk-edzés lesz, de nincs baj, arra nem kell járni, csak a meccsre (ami hétfő esténként lesz, ugye megvan?). Csütörtök este megint a bőség zavarával küzdünk: sógor-foci vagy anyukafoci? Bár mióta anyuka itthon van a deddel, nem járunk, majd nemsokára.
Csak a tisztánlátás végett: ezek csak az esti programok voltak. De nézzük a nappalainkat: Laci bácsinak, aki családunkban Apuka- és Edző Bácsi egy személyben, hétfő kivételével minden délután edzést kell tartania a kölköknek(persze munka után... ). Van a cipőbefűzős-orrtörlős fociedzés (4-7 éves korig) és a Barcamezes-majdnemtudokdekázni edzés (7-9 éveseknek). Mi gyermekileg ez utóbbiban vagyunk érintettek, hetente háromszor.
Az eddig felsoroltak csak a fix műsorszámok, vigyázat: ezeken kívül járunk még saját érintettség okán hétvégi gyerekfoci bajnokságokra, illetve évente kétszer az egri 4 napos gyerekfoci tornára. Továbbá nyáron homokfocira, de csak nézni. Meg néha nagypályás meccsekre (csak Budaörsön), edzésekre, és néhanapján céges teremfoci tornákra.
A fiam lelkesedését felesleges ecsetelnem, viszont a leánygyermek egészen meglepő módon reagál a témára: ahogy tornaterem közelébe érünk, elkezd izgatottan ugrálni és vidáman kurjongat, hogy siessünk már, gyerünk, mikorkezdődikmááááár????
Ezért úgy gondoltam, hogy ha már úgyis erről szól a fél életünk, újra felkérek egy vendégelőadót, hogy néha írjon a gyerekfociról, annak sajátosságairól, néhány érdekes gyakorlatról, a különböző korú gyerekek edzéséről, a meccsekről, és az ehhez kapcsolódó történetekről.
Mivel szerencsére csak a másik szobába kellett átmennem a felkéréshez, viszonylag rövid idő alatt meg is született az első kis esszé Laci bácsi tollából:
Hogy tudnak-e az óvodások focizni? Természetesen tudnak, de külső szemlélőnek ez a pályán való futkosás kissé összevisszának tűnhet. Persze edzői szemmel is csak nehezen nevezhetjük ezt focinak, de a gyerekek folyamatos dicsérésével és bíztatásával („Nagyon jól csinálod, nagyon ügyes vagy, ez az, nagyon szép volt!”) az edző fontos szerepet tölthet be a gyerekek fejlődésének ebben az időszakában.
A rengeteg, ovisokhoz kapcsolódó élményből hadd említsek meg kettő igazán emlékezetes történetet: a 4 éves kisfiú kérdezi Laci bácsit az edzésen: „Laszi bácsi, neked melyik futballista a kedvenced?” „Nekem? A Kaká a Milanból.” „???” (kikerekedett szemekkel néz a kisfiú és gondolja magában: ki az a Kaká és mi az a Milan?) De elszántságát nem lehet megingatni: „És a Ronálnyinnyó?” „Őt is szeretem.” „Akkor én vagyok a Ronalnyinnyó! De aztán szurkolj nekem!” Ilyen kisgyerekeknél persze érthető, hogy az Edző bácsi olyan „óvónénis” szerepet tölt be, és élvezheti a kisfiú szeret-megnyilvánulásait: „Laci bácsi, ideülhetek az öledbe?” „De akkor mindenki ide akar majd ülni!” „Nem baj…”
És mi a legérdekesebb ovifocis játék? A furzuki, amit mindenki csak Suzukinak hív, mert így legalább van valami értelme… Szóval a játék lényege, hogy 2 bója közötti vonalon a fogó (a furzuki) csak jobbra-balra, a vonal mentén mozoghat, és a többieknek ki kell cselezni, és átjutni úgy, hogy ne érintse őket a furzuki.Persze ez csak egy a sok gyakrolat közül, sort kerítünk még azokra is. Ne lepődjünk meg, ha ezek csak nyomokban emlékeztetnek a focira: ilyen kis korban még nem is ez a lényeg, hanem a mozgás szeretete, a közösségi viselkedés tanulása. Nem futballistákat képzünk, hanem focizni, sportolni szerető fiatalokat nevelünk, közösséget, barátokat adunk nekik. Javukra váljék!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.